דיקור סיני או הסרת משקפיים?

דיקור סיני יכול לחולל פלאים, ואכן אינספור בני אדם בכל רחבי העולם כבר חוו שיפור משמעותי באיכות חייהם הודות למחטים הדקיקות והזעירות שמצליחות לפוגג מצוקות גדולות מסוגים שונים – האם הן מסוגלות להוות תחליף גם לניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

(עוד לפני שעונים על שאלה זו, אפשר כמובן לתהות מדוע משקפיים נתפשים כבעיה – אולם הביקוש הרב לניתוחי תיקון ראייה באמצעות לייזר מוכיח כי הרצון של חלק מאיתנו להוציא את המשקפיים מחייהם הוא כה עז, כך שכדאי להתמקד במציאת פתרונות ולא בשאלה האם יש בכלל בעיה).

כיצד עובד דיקור סיני?

דיקור סיני (הידוע גם בשם אקופונקטורה) מבוסס על תפישת העולם של הרפואה הסינית העתיקה לפיה בגוף האדם זורמת אנרגיית חיים בשם צ'י. גם אחרי אלפי שנות טיפולים המבוססים על אנרגיה זו (בין אם באמצעות אקופונקטורה ובין אם באמצעות שיטות טיפול אחרות שפיתחה הרפואה הסינית), עדיין אין דרך למדוד את האנרגיה הזו או לוודא באופן מדעי את קיומה, ועבור רבים מהווה עובדה זו נימוק כבד משקל כנגד פנייה לטיפולים אלה.

יחד עם זאת, ההצלחות הרבות של האקופונקטורה ואחיותיה מחייבות לפחות את הכרת הבסיס לשיטות. הצ'י, כאמור, זורמת בגוף ומגיעה אל כל האיברים והמערכות באמצעות רשת מסועפת של תעלות הנקראות מרידיאנים – 14 ראשיים ועוד רבים משניים המבטיחים כי הצ'י יגיע לכל נקודה ונקודה בגוף.

כשמסיבה כלשהי, נגרמת חסימה באחת התעלות הנ"ל, נוצר מצב של חוסר צ'י או עודף צ'י באזור מסוים בגוף – והדבר יבוא לידי ביטוי במצוקה פיזית או רגשית. טיפול בדיקור סיני נועד להחזיר את האיזון לגוף באמצעות "פתיחת" החסימה. המטפל מאבחן מהן הנקודות המדויקות על פני העור שדקירתן (בעדינות ובאמצעות מחט זעירה, דקיקה וכמובן סטרילית) "תתקן" את המרידיאן החסום, ואז מבצע את הדיקור.

ישנן עדויות של מטופלים בדיקור לגבי כאבי גב בעקבות פריצת דיסק שהתאיינו; הפרעות שינה חמורות שנעלמו כלא היו; אלרגיות קשות שהתפוגגו; ועוד. מחקרים הוכיחו כי סיכוייהן של נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ-גופית להרות השתפרו במידה ניכרת אם במקביל הן זכו לאקופונקטורה – אבל בכל האמור לתיקון ראיה ולאפשרות לוותר על ניתוח הסרת משקפיים עדיין אין ראיות להצלחות משמעותיות של הדיקור.

לפרטים נוספים על דיקור סיני לחצו כאן.

דיקור ובעיות עיניים

 דיקור סיני, כך על פי מחקר שנערך בקרב קרוב למאה ילדים ושתוצאותיו התפרסמו בשנת 2011, מהווה טיפול יעיל בתופעת העין העצלה ומאפשר ויתור על רטייה (הטיפול המקובל עבור מצוקה זו). אי הנעימות הכרוכה בחבישת רטייה, והתרומה הכללית לאיזון הנפש והגוף שמספק הדיקור, מספקים סיבות טובות להעדפת טיפול זה.

דיקור סיני מסוגל גם לשפר את זרימת הדם לרשתית העין, וכך למנוע החמרת מצב במקרה של מחלות שונות הקשורות לרשתית (בעיקר באמצעות טיפול הוליסטי הכולל גם שינוי תזונה והיעזרות בצמחי מרפא) – אולם עדיין אין מספיק הוכחות ליכולת של המחטים להחליף את הלייזר.

היתרונות של הסרת משקפיים בלייזר

ראשית, חשוב להדגיש כי ישנן מספר שיטות שונות להסרת משקפיים באמצעות לייזר, ובפרט מבחינים בין ניתוחים הכוללים חיתוך הקרנית לבין אלה הנמנעים מחיתוכה.

לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות, ובפרט לא כל הליך שכזה מתאים לכל אדם (וישנם גם בעלי משקפיים שכלל לא ניתן לבצע במקרה שלהם ניתוח תיקון ראייה באמצעות לייזר – המרפאות השונות נאלצות להשיב בשלילה לכ-30% מהפונים לניתוחים הנ"ל).

ניתוחי הסרת משקפיים באמצעות לייזר הכרוכים בחיתוך הקרנית מבטיחים שיפור מיידי בראייה, כאבים מועטים וזמן החלמה קצר – ובעיקר ויתור על אי הנוחות הכרוכה במשקפיים. ניתוח ללא חיתוך קרנית מתאפיין בשיעור נמוך יותר של סיבוכים ובהרבה פחות תופעות לוואי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *