הסרת משקפיים לספורטאים

יותר ויותר בני אדם מגלים את יתרונות הסרת המשקפיים בלייזר, ובפרט את הנוחות שבוויתור על הפריט המעט מעצבן שמונח על האף (ונוטה במקרים רבים ללכת לאיבוד). עבור ספורטאים, האפשרות לוותר על משקפיים קוסמת במיוחד, שכן במקרים רבים לא מדובר רק באביזר המסב אי נוחות אלא גם בכזה המגביל אותם בפעילות הספורטיבית שלהם ופוגם בהישגים שלהם.

עבור ספורטאים ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא אופציה מצוינת במיוחד, שכן עדשות מגע – פתרון רווח בקרב המסתייגים מהמשקפיים בטרם הפיכתו של הלייזר לכוכב גם בתחום העיניים – אינן מתאימות לפעילות ספורטיבית.

יחד עם זאת חשוב לדעת ש"הסרת משקפיים בלייזר" (או ליתר דיוק, ניתוח לתיקון הראייה) היא שם כולל למספר שיטות טיפול, ושהרופאים המבצעים טיפולים אלה ממליצים לספורטאים לבחור בשיטות מסוימות ולהימנע מאחרות העלולות בסופו של דבר להזיק להם.

ניתוחי תיקון ראייה מומלצים לספורטאים

ניתוחי תיקון הראייה באמצעות לייזר נחלקים לשני סוגים: כאלה שבהם מתבצע חיתוך של הקרנית, וכאלה שלא. באופן טבעי, לכל סוג יתרונות וחסרונות, כשהיתרון העיקרי של הסוג הראשון הוא זמן החלמה קצרצר, ואילו בסוג השני, הסרת משקפיים בלייזר ללא חיתוך הקרנית (אלא באמצעות שיוף פני השטח שלה בלבד) מתאיינת הסכנה לסיבוכים.

ניתוחי תיקון ראייה באמצעות לייזר שבהם מתבצע חיתוך קרנית הם LASIK, SUPER LASIK ו- INTRA LASIK. ניתוחים בהם משויפת הקרנית הם LASEK, ASA ו- PRK. לספורטאים כדאי לבחור טיפול הסרת משקפיים בלייזר שלא כרוך בו חיתוך, ובמיוחד מומלץ עבורם טיפול בשיטת CUSTOM LASIK. בשיטה זו – החדשנית מאוד וגם היקרה יחסית – השיוף מותאם ספציפית למטופל, ולא רק על פי אופי הבעיה (רוחק ראייה, קוצר ראייה ואסטיגמטיזם), בזכות שימוש בטכנולוגיה פורצת דרך בשם WAVE FRONT.

בטכנולוגיה זו מתבצע מיפוי מדויק להפליא של המבנה הטופוגרפי של העין, ובזכותה מצליח הלייזר לשפר גם את הרגישות לניגודיות ובעיקר את הראייה הדינאמית – יתרון חשוב מאוד לספורטאים שזקוקים לראייה חדה ואיכותית במיוחד כשהם בתנועה.

כמו לפני כל הליך רפואי משמעותי, על הספורטאים המעוניינים לתקן את ראייתם ולהיפטר מהמשקפיים להתייעץ עם רופא, ובמקרים מסוימים אף לקבל יותר מחוות דעת אחת, שכן ניתוחי תיקון ראייה באמצעות לייזר אינם מתאימים לכל אדם.

הסרת משקפיים לספורטאים ללא לייזר

שיטת טיפול אחרת המבטיחה תיקון ראייה, והמתאימה במיוחד לספורטאים, היא אורתוקרטולוגיה (שלשם הקיצור והנוחות נקראת בפי כל אורתו קיי).

בשיטת האורתו קיי לא נעשה שימוש בלייזר, ולמעשה כלל לא נזקקים להליך ניתוחי. במקום שיוף הקרנית באמצעות לייזר, מוחדרת לעין מדי לילה עדשת מגע קשה, וזו, במהלך השינה, מפעילה לחץ עדין על הקרנית ובכך מתקנת את הראייה. בבקרים מסירים את העדשה וכך יכול האדם להסתובב במשך היום מבלי להזדקק למשקפיים או עדשות – יתרון חשוב מאוד לספורטאים.

שיטת האורתו קיי אינה מחלישה את הקרנית ולמעשה העדשה הקשה משפיעה רק על תאי האפיתל המהווים 10% מתאי הקרנית (התאים החיצוניים, כמובן), אך די בכך כדי לתקן את הראייה. בניגוד לעדשות מגע רכות מהדור הקודם, שחסמו את אספקת החמצן לקרנית (שאין בה כלי דם כך שהחמצן מגיע אליה אך ורק דרך האוויר), עדשות קשות המשמשות לתיקון ראייה בשיטת אורתו קיי מיוצרות מחומרים מתקדמים המאפשרים העברת חמצן.

תיקון ראייה באמצעות שיטת אורתו קיי מתאים לא רק לספורטאים אלא גם לבני נוער (שמבחינתם האופציה של הסרת משקפיים בלייזר כלל לא רלוונטית). באופן כללי מתאימה שיטה זו למי שהמספר שלו הוא עד 6- ושהצילינדר לא גבוה מ- 1.25-, ולבעלי קרניות דקות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *