שיטות להסרת משקפיים

 

תחום ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר הפך לפופולרי ביותר בשנים האחרונות. עם הצמיחה המוגברת בביקוש לביצוע ניתוחים אלה, החלו להתפתח מגוון רחב מאוד של שיטות הסרת משקפיים וכל שיטה ייחודית בדרך ובשלבי הטיפול. מכונים ורופאי עיניים רבים מציעים טיפולים חדשניים וייחודיים שטרם נראו בעבר. במאמר הבא מפורטים מגוון השיטות הקיימות כיום, בדגש על ההבדלים המהותיים ביניהם ועל שלבי הטיפול הייחודיים לכל שיטה.

בדיקת עיניים

הסרת משקפיים בשיטת LASIK

שיטת LASIK להסרת משקפיים הינה השיטה הנפוצה והפופולרית ביותר בימנו ומרבית המרפאות יציעו שיטה זו. שיטה זו נועדה לטפל בליקויי ראייה שונים ובינהם קוצר ראייה ורוחק ראייה. קרן הלייזר בשיטה זו פועלת כך שמעצבת את קרנית העין מחדש וכך מסייעת לשיפור משמעותי בחדות הראייה. בשלב הראשוני של ניתוח לייזר בעיניים בשיטת LASIK נוצרת שכבה דקה של הקרנית, אותה ניתן יהיה להסיר באופן זמני לצורך הניתוח ולהחזיר בסיומו התהליך. לאחר שנחשפת הקרנית, קרן הלייזר תמוקם מעל העין ותחל לעצב מחדש את הקרנית. הטיפול בלייזר נמשך פחות מדקה ולאחריו תוחזר השכבה שהוסרה בתחילה באמצעות לחיצה קלה, ותשקם עצמה ללא צורך בתפרים מיותרים. למניעת דלקות וזיהומים יש להשתמש בטיפות עיניים שיסופקו לאחר הניתוח.

הסרת משקפיים בשיטת LASIKהסרת משקפיים בשיטת Z lasik

ניתוח הסרת משקפיים בשיטת Z lasik הוא ניתוח חדשני יחסית, ונחשב לבטיחותי ומדוייק ביותר. הלייזר בו נעשה שימוש בשיטה זו הוא לייזר מסוג פמטו סקונדה לייזר, המשגר פולסים מהירים של אור, באמצעותם נוצרת הרקמה הדקה של הקרנית, אותה מסירים בתחילת הטיפול. לאחר מכן, מעוצבת מחדש הקרנית לשם שיפור הראייה באמצעות מכשיר הלייזר. בשיטה זו לא נעשה כל שימוש בלהבי חיתוך ולכן השיטה נחשבת לבטוחה יותר, נוחה יותר, ומצמצמת סיבוכים וסיכונים מיותרים. כמו כן, תהליך ההחלמה ומניתוח בשיטה זו מהיר וקל יותר.

הסרת משקפיים בשיטת LASEK

שלבי הטיפול בהסרת משקפיים בשיטת LASEK מזכירה את שלבי הטיפול בשיטת LASIK. השוני בין שיטות אלה הוא בתהליך ההכנה לניתוח והסרת השכבה הדקה של הקרנית. בשיטתLASEK  השכבה מגורדת עם מכשיר ידני כירורגי, המשמש כלהב. כתוצאה מכך, קיים גם הבדל בתהליך ההתאוששות וההחלמה מהניתוח, שארוך יותר בשיטה זו (כשבוע) ולכן לעיתים מומלץ לנתח כל עיין בנפרד. היתרון בשיטה זו הוא שניתן לעשות בה שימוש במקרים בהם קרנית העין דקה מידי מכדי להשתמש בשיטת LASIK.

הסרת משקפיים בשיטת Interalasik

בשיטת Interalasik להסרת משקפיים, מתבצע חיתוך בקדמת העין באמצעות מכשיר לייזר ייחודי המאפשר חיתוך מדויק ביותר של כבה דקה במיוחד. בעזרת שיטה זו ניתן לנתח בעלי קרנית דקה יותר, שכן השכבה החיצונית המוסרת היא דקה יותר מאשר השכבה המוסרת במהלך ניתוח בשיטת LASIK רגיל. ניתוח בשיטה זו מתבצע ללא מגע יד אדם כלל. שיטה זו נפוצה ביותר ובטוחה מאוד.

רופאים בודקים

הסרת משקפיים בשיטת PRK

הסרת משקפיים בשיטת PRK נחשבת גם לפופולרית ונפוצה. בתהליך הניתוח בשיטה זו לא מייצרים כלל שכבת קרום של הקרנית, אלא מסירים את השכבה החיצונית באמצעות תמיסת אלכוהול. תיקון הקרנית עצמה, לאחר השימוש בתמיסת האלכוהול, מתבצע גם באמצעות עיצוב הקרנית בעזרת מכשיר הלייזר. הסיבוכים בשיטה זו פחותים מפני שנחסך הצורך ביצירת שכבת הקרנית והסרתה. שיטה זו מתאימה בעיקר למטופלים בעלי קרנית דקה שלא מאפשרת שימוש בשיטות האחרות.

הסרת משקפיים בשיטת EPI-LASIK

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת EPI-LASIK הוא סוג מסוים של ניתוח בשיטת PRK. בשיטה זו מוסרת השכבה החיצונית של הקרנית, אך באמצעות מכשיר מכני (מפריד אפיתליום) וללא שימוש בתמיסת אלכוהול. תהליך ההחלמה בשיטה זו מהיר יותר מפני שאין שימוש באלכוהול המכיל רעלים שיכולים לפגוע בקרנית העין. לאחר שנעשה השימוש בלייזר לצורך עיצוב הקרנית, מוחזרת השכבה החיצונית למקומה ומכושה בתחבושת. לאחר מספר ימים מוסרת תחבושת זו.

בדיקת עיניים

הסרת משקפיים בשיטת ASA

בניתוח הסרת משקפיים המבוצע בשיטת ASA לא נעשה כל שימוש במכשיר כירורגי מכל סוג לצורך שכבתה החיצונית של הקרנית. השכבה מוסרת באמצעות קרן לייזר מיוחדת, בצורה מדויקת וללא כל סיבוך או סיכון. השכבה צומחת שוב בעצמה תוך ימים ספורים. תיקון הראייה בשיטה זו מבוצע בחלקה החיצוני של הקרנית. למרות שתהליך ההחלמה וההתאוששות בשיטה זו ארוך ומורכב יותר, השיטה נחשבת לבטוחה במיוחד והסיכונים בה פחותים מאוד.

הסרת משקפיים בשיטת PresbyLASIK

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PresbyLASIK הוא ניתוח חדשני הנותן מענה למגוון ליקויי הראייה: רוחק ראייה, קוצר ראייה, צילינדר וזוקן ראייה. הניתוח נועד למטופלים המרכיבים משקפיים מולטי פוקאליות. במהלך הניתוח בשיטה זו מעוצבת קרנית העין בהתאמה ובאופן מדויק כך שתשתפר הן הראייה לרחוק והן הראייה מקרוב. הניתוח נחשב מוצלח ושיעורי ההצלחה ברחבי העולם גבוהים. עם זאת, קיימים מקרים בהם המטופלים נאלצו עדיין להשתמש במשקפי קריאה לראייה אופטימלית, גם לאחר ביצוע הניתוח. תהליך ההחלמה מהניתוח מהיר מאוד ולא כרוך בכאבים.

הסרת משקפיים בשיטת FERRARA

הסרת משקפיים בשיטת FERRARA מיועדת לטיפול באנשים הסובלים מקרטוקונוס, צילינדר גבוה או קרנית ארגולרית. בשיטה זו מושתלות טבעות מיוחדות ודקות מאוד לתוך קרנית העין וכך משנות את מבנה הקרנית ומסייעות לשיפור הראייה ולתיקון הליקוי. הסרת משקפיים בשיטה זו היא הפיכה ואינה לצמיתות, וניתן להסיר את הטבעות וכך להחזיר את העין למצבה המקורי.

הסרת משקפיים בשיטת נוירוויז'ן

הסרת משקפיים בשיטת נוירוויז'ן אינה ניתוחית כלל. שיטה זו פועלת באמצעות גירוי תאי העין. שיטה זו יכולה להיות תחלופה טובה עבור מטופלים שאינם מעוניינים לעבור את התהליך הניתוחי. במהלך הטיפול, משתמש המטופל במשקפי ראייה מיוחדות שנועדו לתרגול וניתן להבחין בשיפור באיכות הראייה תוך מספר טיפולים.

אם כבר נמאס לכם מהמשקפיים אבל אתם צריכים עוד זמן לחקור את האפשרויות השונות ולבחור בדרך הנכונה בשבילכם, ניתן בינתיים לנסות עדשות מגע חודשיות עד לקבלת ההחלטה.

סגור לתגובות.