אסטיגמטיזם

אסטיגמטיזם, הנקראת גם אסטיגמציה או "צילינדר" הינה בעיית ראייה הגורמת לראייה מטושטשת ומעוותת. תופעה זו נגרמת כתוצאה מהפרש שנוצר ברדיוס הקימור של קרנית העין או העדשה התוך עינית. כתוצאה מעיוות זה, הקרנית לא מבצעת שבירה נכונה של קרני האור, והאור אינו ממוקד על גבי הרשתית. חשוב להבחין בהבדלים בין בעיית ראייה זו לבין קטרקט.

סימפטומים של אסטיגמטיזם

במרבית המקרים ליקוי הראיה אסטיגמטיזם יגרום לסובל ממנה לראייה מטושטשת בכל מרחק. כתוצאה מהראייה המשובשת, אדם הסובל מאסטיגמטיזם מתאמץ רבות בראייה ויסבול מכאבי ראש לאחר מאמצי ראייה משמעותיים. ליקויי הראייה אסטיגמטיזם בא לידי ביטוי גם בעיוורון צבעים ובצמצום שדה הראייה של הסובל מהליקוי.

אבחון אסטיגמטיזם

אסטיגמטיזם גורם לעיוות בצורת הקרנית שהופכת את צורתה מעגולה וכדורית לאובאלית. ניתן לאבחן אסטיגמטיזם באמצעות בדיקת עיניים רגילה. רופא העיניים המבצע את הבדיקה מחדיר קרני אור לתוך העין ומעביר שורה של עדשות מול העין. רופא העיניים יעבד את הנותנים לאחר הבדיקה וייקבע את מרשם המשקפיים להם נחוץ הנבדק.

טיפול בתופעת אסטיגמטיזם

ניתן לטפל בתופעת אסטיגמטיזם באמצעות משקפיים עם עדשות מיוחדות שבהחלט יישפרו את חדות הראייה או באמצעות עדשות מגע. במקרה של אדם הסובל מליקוי אסטיגמטיזם, בנוסף לעדשות הכדוריות הרגילות, ייעשה שימוש בעדשות כוח גליל ("צילינדר") שייתקנו את ההפרשים ברדיוס. חשוב לציין כי עדשות מגע הינם פתרון בעייתי לליקוי אסטיגמטיזם בשל צורתם הטבעית שמחייבת התאמה מלאה לעין ולכן עדשות בצורת גליל עלולות להיות חופשיות בתוך העין.

נוסף על כך, ניתן כיום גם לעבור ניתוח אך כמובן חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים בהסרת משקפיים בלייזר. ניתוח לייזר בעיניים בהחלט יכול להוות פתרון אולטימטיבי לבעיית אסטיגמטיזם ולתרום לאיכות חיים טובה יותר, ללא צורך בהרכבת עדשות מגע או משקפיים.

ניתוח הסרת משקפיים יכול לטפל בהצלחה בכל סוג של ליקוי אסטיגמטיזם, אך כמובן שנדרשת בדיקה מעמיקה ומקיפה ע"י רופא עיניים על מנת לבחון את מידת ההתאמה לניתוח. כמו כן יש גם להתייחס לתהליך ההחלמה מניתוח הסרת משקפיים.

סגור לתגובות.